ZÁCHRANA MALÉHO CHLAPCE V TĚPTÍNĚ
28. KVĚTNA 2000

Zcela výjimečný zásah provedla naše dobrovolná jednotka hasičů z Těptína letos 28. května 2000 v 16,30 hodin. Bylo nám oznámeno, že v bazénu jedné z chat v Těptíně se topí dítě. Velice rychle po vyhlášení poplachu vyjel náš záchranářský hasičský Favorit Praktik s první pomocí a za 1 minutu byl na místě neštěstí. Rok a půl starý chlapeček byl již z malého bazénku vytažen rodiči, ale dítě nejevilo známky života. Bylo silně podchlazené, promodralé, zornice široko rozšířené ( bez reakce ), nedýchalo, ani nebyla zjištěna srdeční činnost. Okamžitě jsme zahájili oživovací pokusy, tedy nepřímou masáž srdce a dýchání přes křísící přístroj Saturn-oxy. Zatímco naši členové nepřestávali s oživovacími pokusy, mířila k místu neštěstí posádka rychlé záchranné služby z Říčan a do Těptína letěl i vrtulník Letecké záchranné služby. Malý pacient se sám lehce nadechl až po neuvěřitelných 45 minutách neustálé resuscitace a ta pak pokračovala zhruba další půlhodinu. Teprve poté byl malý chlapeček předán posádce vrtulníku, která jej převezla na specializované pracoviště dětského oddělení v Motole. Tam pobyl na přístrojích chlapeček dalších řadu týdnů. V současné době ( říjen 2000 ) je na léčení v lázních a daří se mu výborně. Za záchranu malého pacienta nám poděkovali nejen zdravotníci rychlé služby první pomoci z Říčan, ale také ředitel Územního střediska Záchranné služby Praha, i vedení Letecké záchranné služby. Ovšem my bychom bez jejich pomoci také nebyli tak úspěšní, a tak jsme jim na oplátku také poděkovali. Byla to vzorná, ukázková akce v součinnosti mezi „létajícími“ zdravotníky z vrtulníku, posádkou rychlé ZS z Říčan a naší dobrovolnou jednotkou hasičů z Těptína. Této akce se zúčastnili za Těptín tito naši členové a jsme na ně právem pyšní:

Josef Skružný ml., Ladislav Červený ml., Jiří Hnětkovský, Jiří Navrátil, Josef Dvořák ml., Pavel Makula, Josef Černý, Antonín Barták, Jiří Sekyra, Tomáš Baxa, František Adámek.

Děkovný dopis