POŽÁR  STATKU  V  KAMENICI
22. KVĚTEN 1998

Vyhořelý statek Kamenice

Dne 22. května 1998 zhruba kolem 01,30 hodin byla naše jednotka Sboru dobrovolných hasičů Těptín vyzvána k zásahu u požáru objektu bývalého statku v obci Kamenice. Vyjela Tatra 148 CAS 32 a IFA AS 16. Na místě jsme zasahovali jako první a v době našeho příjezdu hořelo na dvou místech objektu a to v přízemí a na střeše. Nejprve jsme začali hasit lafetovou proudnicí a současně byl prováděn průzkum v objektu. Po příjezdu profesionální jednotky Hasičského záchranného sboru Říčany byly nasazeny další čtyři „C“ proudy zepředu i ze zadní části budovy. Podle oznámení občanů měla v objektu bydlet romská rodina a v dalších částech zasaženého křídla objektu byly uskladněny rogala a na konci budovy byl tzv. hřbitov aut. Vzhledem k rozsahu požáru byly postupně přivolávány další posilové jednotky a byla zavedena i dálková doprava vody. U jednoho ze čtyř proudů „C“uvnitř budovy byl i náš člen Petr Iltis. V průběhu hasebních prací došlo k náhlému zřícení střechy a následně i stropu. Hromada trosek zasypala i Petra Iltise. Okamžitě začaly záchranné práce k vyhrabání zasypaného, na kterých se podíleli členové HZS Říčany ( kteří byli v těsné blízkosti ) a členové SDH Těptín. Petr Iltis byl po několika minutách vyhrabán, zafixován a byla mu poskytnuta předlékařská pomoc. Poté ho přivolaná Záchranná služba odvezla do Thomayerovy nemocnice v Praze 4 a odtud byl po několika hodinách převezen do nemocnice Na Homolce. Lékaři konstatovali kromě vyražených zubů a pohmožděnin a odřenin na celém těle i těžké zranění - tříštivou zlomeninu druhého krčního obratle. V průběhu května a června se podrobil dvěma operacím. Mícha naštěstí zasažena nebyla, ale přesto si zranění vyžádalo dlouhodobou a bolestivou pracovní neschopnost. V průběhu požáru byl zřízen štáb hašení a hasební práce probíhaly od 01,30 hodin zhruba do 15. hodiny téhož dne. Na místě celkem zasahovalo pět sborů dobrovolných hasičů ( Těptín, Říčany, Senohraby, Mukařov a Kolovraty ) a dva Hasičské záchranné sbory Říčany a Jílové. O celkově těžkém zásahu svědčí i materiální ztráty, kdy jen SDH Těptín přišel o 5 kusů hadic „B“ a 5 kusů hadic „C“, poškozen byl přenosný žebřík, pneumatika na CAS 32 ( bylo zjištěno až po příjezdu na základnu ) a řada dalších drobností ( helma + pracovní oblek ) včetně drahé proudnice, jenž zůstala zasypána spolu s hadicemi ve zničeném a zříceném objektu budovy bývalého statku. Přesto se v tomto případě jeví jindy pro nás velmi nepříjemné materiální ztráty jako malichernosti.

Nic nestojí výše než lidský život !!!

Petr Iltis

Oblek po zásahu