Přehled výjezdů jednotky Sboru dobrovolných hasičů
 obce Kamenice – Těptín za rok 2008

Jednotka Sboru dobrovolných hasičů obce Kamenice – Těptín v minulém roce 2008 zasahovala celkem u 87 případů. Z tohoto počtu se jednalo o:
23 požárů
9 dopravních nehod
52 případů technické pomoci
ve 2 případech se jednalo o únik nebezpečných látek
a jedenkrát jednotka absolvovala prověřovací cvičení nařízené starostou obce.

Ve statistice roku 2007 jsme uváděli téměř dvojnásobný nárůst zásahů a konečný výsledek předloňského roku byl 63 výjezdů. Počet zásahů v roce 2008 se oproti roku 2007 zvýšil o zhruba 55%. Zvýšil se počet technických pomocí o 14 případů a také počet zásahů u požárů – celkem o 10, Naopak se snížil počet výjezdů na dopravní nehody o jeden případ.

V roce 2008 stejně jako v roce 2007 jsme nezaznamenali žádný planý poplach.

Nejvytíženějšími měsíci byly březen a červen, v obou případech to bylo zásadně ovlivněno živelními pohromami – na začátku března vichřice Emma a na konci června lokální větrnou smrští na území naší obce, při které jednotka měla stejný počet výjezdů jako při orkánu Kyrril v lednu 2007.

Poprvé v roce 2008 zasahovala jednotka 11. ledna krátce po poledni u dopravní nehody ve Štiříně. Jednalo se o vozidlo převrácené na boku v komunikaci. Jednotka na místě spolupracovala s jednotkou HZS ze stanice Říčany, Zdravotnickou záchrannou službou a policií.
Tři dny na to, 14. ledna, jednotka vyjela na požár rodinného domu do Křížkového Újezdce. Požár byl v době příjezdu jednotek PO lokalizován majitelem rodinného domu. Jednotky HZS-stanice Říčany, SDH Průhonice, SDH Křížkový Újezdec a SDH Kamenice-Těptín dle pokynů velitele zásahu rozebírali dřevěné podhledy v podkroví RD.
19. ledna jsme při technické pomocí odčerpávali sklepní prostory novostavby rodinného domu na Petříkově.
30. ledna jednotka zasahovala opět mimo území obce, tentokrát na Praze-západ v Chotouni společně s jednotkami ze stanice Jílové a SDH Jílové. Jednalo se o požár restaurace a ubytovny v prostoru kotelny. Poskytnuta byla předlékařská pomoc jedné osobě, která byla vynesena ze zakouřeného prostoru.

3. února jsme likvidovali pomocí otočné proudnice na CAS a jednoduchých hasebních prostředků požár travního porostu na ploše cca 50 x 100 metrů na Nové Hospodě, pod ulicí Na Výsluní.
Další požár byl jednotce oznámen v 01.26 hodin 22. února. Jednalo se o požár rodinného domu v prostoru mezi přízemím a 1. nadzemním podlažím v osadě Habří za Velkými Popovicemi. Kromě naší jednotky na místě byly jednotky HZS-stanice Říčany, SDH Mnichovice a SDH Lojovice.

První den měsíce března se přes naše území přehnala vichřice Emma, která napáchala značné škody i na Kamenicku. 1.3. a 2.3. jednotka vyjela ke 13 zásahům – ve všech případech se jednalo o technické pomoci či odstranění nebezpečných stavů. Jednalo se o spadlé stromy v komunikacích, v drátech elektrického vedení či stromy ohrožující rodinné domy a rekreační objekty.
10. března byla jednotka vyslána k dopravní nehodě osobního vozidla ve Velkých Popovicích, na místě nezasahovala.
K další dopravní nehodě, tentokrát osobního a nákladního automobilu vyjela jednotka 14. března do Štiřína. Na místě mimo jiné likvidovala únik provozních náplní na ploše cca 6 x 15 metrů včetně následného úklidu vozovky.
Další likvidace úniku ropného produktu proběhla na parkovišti hotelu na Ládví 26.3., kdy z proražené nádrže osobního vozidla uniklo asi třicet litrů nafty.
Na téměř identický zásah jako 3. února vyjela jednotka 30. března, opět požár travního porostu na ploše cca 50 x 100 na Nové Hospodě, pod ulicí Na Výsluní.
Poslední den v březnu jednotka likvidovala tlakovou vodou z CAS a za pomoci lezecké techniky a motorové pily požár suché větve v cca 10 metrech nad zemí. K požáru došlo při pálení suchých větví mezi vzrostlými stromy mezi rybníkem a budovou základní školy v Kamenici.

6. dubna byla jednotka vyzvána k zásahu u dopravní nehody dvou osobních automobilů v Kamenici. Jednotka na místě provedla opatření proti vzniku požáru, zasypání uniklých provozních náplní sorbetem a následný úklid komunikace. Na místě jednotka spolupracovala s policií a odtahovou službou.
17. dubna byl jednotce oznámen požár lesního porostu na Ládví – ulice Lovecká. Průzkumem na místě bylo zjištěno neohlášené pálení při vyklízení lesní mýtiny.
26. dubna se jednalo opět o dopravní nehodu dvou osobních vozidel, také na Ládví na staré Benešovské. Jednotka provedla proti požární opatření, posyp uniklých provozních náplní. Jednotka na místě až do příjezdu policie řídila provoz.
30. dubna byl na tísňovou linku ohlášen požár ve statku v Kamenici. Jednotka na místě nezasahovala a jednotky HZS ze stanic Říčany a Jílové byly odvolány na cestě k zásahu. Jednalo se o ohlášené pálení v areálu jezdeckého klubu vedle statku. Oznamovatel se mylně ve tmě domníval, že hoří zmiňovaný objekt.

19. května jednotka likvidovala pomocí motorové pily spadlý strom z komunikace v Kamenici-Olešovicích a 22. května následky dopravní nehody dvou osobních vozidel se dvěmi zraněnými osobami na Ládví.
1. června jednotka odčerpávala pomocí kalového čerpadla vodu ze zatopené ulice a garáže u rodinného domu ve Struhařově.
5. června v dopoledních hodinách proběhlo plánované prověřovací cvičení jednotky. Jednalo se o simulovaný požár v objektu Mateřské školky v Olešovicích s kapacitou 100 míst. Cílem cvičení bylo prověřit kromě znalosti taktiky při zdolávání požáru příjezdové komunikace, nástupové plochy a dojezdové časy místní jednotky, součinnost jednotky, vedení mateřské školky a obecního úřadu při mimořádné situaci, prověřit způsob evakuace, možnosti napojení na hydrantovou síť v areálu školky, radiové spojení u zásahu a v neposlední řadě seznámit členy jednotky s objektem a s možnými riziky zásahu. Před příjezdem jednotky byla provedena evakuace celého objektu, po příjezdu byla veliteli jednotky podána informace od pracovníka školky pověřeného evakuací, že počet evakuovaných osob nesouhlasí se skutečným počtem osob uvnitř objektu v době vzniku mimořádné situace. Po zjištění stavu odpojení objektu od energií velitel vyčlenil dvoučlennou skupinu pro průzkum objektu v dýchací technice s jedním C proudem od CAS s cílem vyhledání chybějících osob a zjištění místa ohniska požáru. Další dvoučlenná skupina v dýchací technice s tlakovým proudem od CAS vstoupila do objektu z druhé strany se stejným cílem. Dva členové jednotky měli za úkol vymezit prostor pro evakuované osoby páskou a zajistit uzavření areálu školky pro nově příchozí osoby. Ve stejné době bylo provedeno obsluhou CAS a dalším členem jednotky napojení cisterny na hydrantovou síť v areálu školky. První průzkumná skupina postupně nalezla čtyři osoby uvnitř objektu – dvě v suterénu a dvě ve 2. nadzemním podlaží v prostoru umývárny. Všechny osoby byly vyvedeny z objektu. Ve 2. NP bylo zjištěno ohnisko požáru v prostoru přípravny jídla. Požár byl simulovaně likvidován jedním C proudem a provedeno přirozené odvětrání objektu.

25. června se nad Kamenickem přehnala další větrná smršť, která napáchala v naší lokalitě daleko větší škody než březnová Emma. Jak již bylo řečeno jednotka v době od půl osmé večerní dne 25.6. do večerních hodin 27.6. zasahovala u 27 případů technických pomocí, tedy stejného počtu jako při orkánu Kyrill v roce 2007. Jednotka pracovala ve dvou až třech skupinách na území celé obce Kamenice, které se podle potřeby spojovaly při náročnějších zásazích. 26. června pracovali členové jednotky nepřetržitě po celý den a všichni si sáhli až na dno svých sil. Práce byly ukončeny kolem deváté hodiny večerní nezapomenutelným způsobem, odstraňováním mohutného stromu stylově na místním hřbitově  a to naprostým vyčerpáním většiny přítomných.

V období prázdnin již po několik let hlásíme oddychové období s minimálním počtem zásahů. V roce 2008 tomu však bylo jinak. 22. července jednotka odstraňovala následky dopravní nehody v Čakovickém údolí, 24. července byla vyžádána s přívěsným odsávačem kouře do Velkých Popovic k úniku nebezpečné chemické látky do ovzduší, 2. srpna odčerpávala vodu z objektu základní školy v Kamenici, 6. srpna se jednalo o požár slámy na poli v Křížkovém Újezdci, 15. srpna v nočních hodinách opět požár v Křížkovém Újezdci – tentokrát se ale jednalo o požár osobního vozidla, 17. srpna odstraňovala jednotka spadlý strom z komunikace v Čakovickém údolí, 23. srpna stejný případ technické pomoci, ale v Babicích směrem na Dařbož. 26. srpna jednotka řešila v součinnosti s policií a zástupci obecního úřadu technickou pomoc, kdy oznamovatel na tísňovou linku nahlásil podezření na úmrtí souseda, který již osmý den nebyl viděn. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že vstupní vrata i boční branka jsou uzamčeny, v objektu se v jedné místnosti svítí, ale nikdo nereaguje na volání, na zahradě volně pobíhal pes vykazující známky delšího hladovění a reagoval podrážděně. Podle informací sousedů se měl v objektu nacházet ještě jeden pes. Jednotka vyčkala příjezdu policie a přes obecní úřad byla vyžádána odchytová služba, která ihned po příjezdu zajistila nejdříve psa na zahradě a poté i psa uvnitř rekreačního objektu, Ve spolupráci s policií byl proveden násilný vstup do objektu, uvnitř nebyl nikdo nalezen. Místo události bylo předáno policii.

30. srpna jsme likvidovali pomocí C proudu a ženijního nářadí ve spolupráci s jednotkou HZS ze stanice Říčany požár hrabanky v osadě Vrchanov v Sulicích.

Na výjezdy třetím nejvytíženějším měsícem roku 2008 bylo září s šesti požáry, jednou dopravní nehodou a třemi technickým pomocemi.
3. září jsme v Těptíně téměř sedm hodin čerpali zatopený sklep rodinného domu pomocí plovoucího čerpadla a zároveň byl vyčištěn odtok rybníka, jehož ucpáním došlo k zatopení sklepních prostor přilehlého rodinného domu.
4. září jsme půl hodiny po půlnoci odstraňovali ulomenou větev vzrostlého stromu z komunikace.
6. září opět v nočních hodinách byla jednotka vyslána jako posila k požáru stohu s balíky slámy na Prahu-západ do Skalska. Jednotka prováděla kyvadlovou dopravu vody a část jednotky byla nasazena s jednoduchými hasebními prostředky na rozebírání balíků slámy, které vyvážel ze stohu teleskopický nakladač. Dohašovací práce poté probíhaly pouze za přítomnosti naší jednotky do poledních hodin a vzhledem k nejkratší vzdálenosti naší základny byla jednotka pověřena dohlídkou požářiště do dvacáté hodiny večerní.
Následující den, 7. září, byla jednotka vyslána na stejné místo ke dvěma doutnajícím balíkům slámy na volném prostranství. Na místě již zasahovala jednotka ze stanice Jílové.
8. září v dopoledních hodinách byla jednotka vyslána k požáru osobního automobilu v Sulicích. Na místo události jednotka dorazila těsně po profesionální jednotce ze stanice Říčany a řídila se pokyny velitele zásahu.
O dva dny později, tedy 10. září, jednotka zasahovala u dvou požárů lesního porostu. V ranních hodinách to byl les ve Štiříně. V průběhu dne jednotka prováděla dohlídku požářiště ve Štiříně, odkud přejížděla na nahlášený požár hrabanky v Těptíně.
21. září opět v ranním hodinách jednotka zasahovala u dopravní nehody jednoho osobního vozidla v Těptíně. Při příjezdu jednotky na místě byla Zdravotnická záchranná služba, v jejíž péči byla jedna zraněná osoba. Jednotka provedla opatření proti vzniku požáru. Odpojení AKU bylo prováděno za pomoci hydraulického vyprošťovacího zařízení, Auto bylo značné poškozeno a jiným způsobem než rozstříhám části karosérie nebylo možné se k akumulátoru dostat. Jednotka provedla rovněž posyp uniklých provozních náplní, na žádost policie řídila po celou dobu až do příjezdu odtahové služby provoz na komunikaci. Po odtažení vraku provedla úklid vozovky.
29. září vyjela jednotka opět k požáru lesa, tentokrát do Kamenice nad skládku. Požár cca 20 metrů čtverečných hrabanky byl likvidován jedním c proudem a ženijním nářadím.

První polovina měsíce října se obešla bez výjezdu jednotky. V té druhé to byly celkem čtyři – 18. října požár dodávky na Ládevsi, 19. října dopravní nehoda v Těptíně a 26. října hned dva požáry v jeden den – v ranních hodinách požár slámy v areálu statku v Kamenici, kdy bylo zjištěno neohlášené pálení na ploše cca 12 x 20 metrů za přítomnosti zaměstnance firmy, která objekt využívá a ve večerním hodinách se jednalo o požár osobního automobilu ve Velkým Popovicích, v době příjezdu jednotky v plném rozsahu. Jednotka provedla likvidaci jedním C proudem a poté pomohla odstranit vozidlo z komunikace. Na místo se dostavila policie a postupně jednotky HZS ze stanice Říčany a SDH Lojovice.

Poslední dva měsíce v roce mají shodně ve statistice jednotky po dvou zásazích.
6. listopadu byla jednotka vyslána jako posilová jednotka k požáru v areálu tržnice SAPA v Praha 4 – Libuši. Jednotka prováděla kyvadlově dopravu vody, kdy na místo zásahu dopravila celkem 31 cisteren po 6600 litrech vody. Část jednotky byla začleněna do hasebních prací na úseku č.1. První část jednotky pracovala na místě události od 8 do 20 hodin, kdy bylo provedeno v rámci jednotky střídání a další část jednotky byla na místě zásahu od 20,00 hodin do páté hodiny ranní následujícího dne.
26. listopadu zasahovala jednotka u dopravního nehody osobního automobilu na staré Benešovské na Hlubočince. Na místě spolupracovala se Zdravotnickou záchrannou službou, jednotkou HZS ze stanice Říčany a policií.

O měsíc později 20. prosince byla jednotka vyslána na požár do Kamenice k supermarketu. V době příjezdu jednotky byl požár lampy veřejného osvětlení ve čtvrté fázi hoření, jednotka použila k likvidaci jednoduché hasební prostředky. Odpojení elektřiny provedla odborně způsobilá osoba. Místo zásahu bylo předáno policii, která začala případ šetřit se zástupcem obce jako poškozování cizí věci.
Posledním zásahem roku 2008 byl požár kontejneru na odpad na Nové Hospodě za čerpací stanicí. Jednotka byla vyrozuměna cca 10 minut po profesionální jednotce ze stanice Říčany. V době příjezdu místní jednotky na místě již zasahovala říčanská jednotka, která likvidaci požáru kontejneru v plném rozsahu, přilehlého oplocení a stromu prováděla jedním c proudem. Po dohodě s velitele zásahu místní jednotka nezasahovala.

 Na závěr čtené zprávy o výjezdech jednotky Sboru dobrovolných hasičů obce Kamenice – Těptín za rok 2008 děkujeme všem aktivním členům jednotky za jejich zásahovou činnost, ale také za dobrou údržbu techniky a výstroje, za účast na školeních a praktickém výcviku. Na akceschopnosti jednotky se nijak neprojevily dokončovací práce při rekonstrukci hasičské zbrojnice ani následné stěhování techniky a vybavení zpět, které probíhalo po celou první polovinu roku. Členové jednotky mohli při zásazích při dvou živelních pohromách v loňském roce ocenit přínos rekonstrukce a plně využít nově nabyté zázemí – sociální zařízení, sprchy, plně vybavenou kancelář, klubovnu pro odpočinek a v neposlední řadě i teplé jídlo a nápoje z kuchyňky. V uplynulém roce 2008 se s přihlédnutím k velkému počtu i náročnosti zásahů potvrdilo, že investice obce do rekonstrukce zbrojnice a potažmo do místních hasičů nebyla marná a že celá jednotka Sboru dobrovolných hasičů obce Kamenice-Těptín odvedla i v uplynulém roce standartně dobrou práci.

 Zprávu o výjezdech za rok 2008 zpracovali:  

Ladislav   Červený v.r.                                          Josef Dvořák v.r.
velitel SDH Těptín                                                 zástupce velitele SDH Těptín

Jiří  Hnětkovský v.r.                                              Soňa  Hladíková v.r.
starosta SDH Těptín                                              jednatel SDH Těptín