Dopravní nehoda dne 1.dubna 2001
v obci Želivec

Dne 1. dubna 2001 byla naše jednotka vyzvána k zásahu u údajně dvou hořících osobních vozů na Želivci, v nichž jsou uvězněni dva lidé. Hasičský záchranný sbor Říčany zapnul sirénu v 11.25 hodin a plně obsazené vozy - technický automobil Favorit Praktik a autocisterna T 148 CAS 32 vyjely už za 3 minuty v 11.28 hodin! Oba vozy dojely na místo neštěstí za další neuvěřitelné tři minuty - dle HZS Říčany v 11.31 hodin.
Okamžitě jsme zahájili hasební zásah už dohořívajícího osobního vozu Škoda 120 s pohonem na propan-butan. Soustředili jsme se hlavně na nepřetržité ochlazování nádrže s plynem, abychom zabránili výbuchu nádoby.
V troskách vozu na podlaze za sedadlem řidiče leželo ohořelé tělíčko 3,5leté holčičky - v době našeho příjezdu už mrtvé. Další tři vážně popálení - asi padesátiletý muž, čtyřicetiletá žena a další asi pětiletá holčička byla v péči majitelů domu, před kterým se tragédie odehrála.
Po zjištění stavu a počtu zraněných náš zdravotník okamžitě radiostanicí kontaktoval nejen záchrannou službu z Říčan ( ta již byla na cestě ), ale také jsme okamžitě žádali přílet vrtulníku letecké záchranné služby ( dále LZS).
Zatímco část těptínských hasičů dále zasahovala u vraku auta, další se starali o těžce popálené. Nejhůře na tom byla pětiletá dívka s popáleninami na více jak 50% hlavně horní části těla. Dívenka byla chlazena pod sprchou studenou vodou. Muž byl popálen na rukách a na noze, žena měla silně popálené ruce.

Želivec 1.4. 2001

Napsali o nás …

BLESK, pondělí 2. dubna 2001
Strana 6:

Želivec – Daň z nejkrutějších si vybrala tragická dopravní nehoda, která se stala včera v půl dvanácté dopoledne v obci Želivec v okrese Praha-východ. V automobilu, upraveném na propan-butan, explodoval plyn. Následky jsou děsivé – v plamenech zahynula čtyřletá dívka. Řidič Škody 120 natankoval po jedenácté hodině plnou nádrž a společně s manželkou a dvěma dcerami pokračoval dál v cestě. O několik minut později došlo k tragédii, která navždy změní život rodiny. Plyn ve voze při jízdě explodoval. Bezprostředně po detonaci se automobil ocitl v jednom plameni. Tlaková vlna rozbila přední i zadní sklo škodovky. Padesátiletému motoristovi a jeho o deset let mladší manželce se na poslední chvíli podařilo z vozu uniknout. I přesto, že na obou hořelo oblečení, se snažili pomoci svým dvěma dcerám. „ Bylo to strašně nebezpečné. Každou chvíli mohlo auto znovu vybuchnout,“ řekl přímo na místě velitel dobrovolných hasičů z nedalekého Těptína Jiří Navrátil. Muž ještě stačil z hořícího vraku vyprostit pětiletou dceru. Její čtyřletá sestra však v plamenech uhořela."Myslel jsem, že jsem se dostal do nějakého hororu. Pološíleného chlapa, který kolem sebe křičí, že má ve voze ještě dítě, budu mít asi do smrti před očima,“ nechal se slyšet muž, který postával opodál s hasicím přístrojem v rukou. Manžele a jejich dceru ošetřili přímo na místě lékaři záchranné služby. Přesné příčiny tragické havárie zatím nejsou známy.

Mladá fronta DNES, pondělí 2. dubna 2001
Strana 4:

Praha – Čtyřletá holčička uhořela v automobilu Škoda 120 poté, co vozu za jízdy náhle explodovala nádrž na propan-butan. Tragédie se stala včera před polednem v obci Želivec v okrese Praha-východ. Rodiče dítěte a jeho o rok starší sestra byli převezeni na oddělení popálenin do vinohradské nemocnice. Příčina výbuchu není dosud známa. „ Byl to otřesný zážitek. Za třicet let praxe jsem už viděl ledacos, ale tohle bylo naprosto šílené", popsal lékař Karel Hátle z Rychlé lékařské pomoci okresu Praha – východ. Padesátiletému muži, jeho o deset let mladší manželce a jejich pětileté dceři se podařilo z hořícího vozu uniknout s těžkými popáleninami. Muže a druhé dítě převezl do nemocnice vrtulník. „ Holčička má popáleniny na čtyřiceti procentech těla včetně uší a nosu. Zraněným jsme museli dávat protišokovou terapii, speciální chladicí roušky a napojit je na infuzi,“ upřesnil lékař. Zatím je záhadou, proč plyn v autě najednou vybuchl. „ Otec rodiny natankoval chvíli před tragédií do svého vozu propan-butan. Z dosud nezjištěných příčin plyn vybuchl a auto začalo hořet,“ uvedla středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. Lékař uvedl, že si matka při převozu do nemocnice vzpomněla, že si bezprostředně před výbuchem v autě zapalovala cigaretu. Hasičům se však teorie, že by právě to mohlo být příčinou neštěstí, nezdá příliš pravděpodobné. „ To by musela v tu chvíli být v přepravním prostoru auta velmi silná koncentrace plynu a ten je cítit. Když máte v bytě propanbutanový sporák, taky se nedá říct, že si v bytě nesmíte zapálit,“ uvedl šéf hasičských vyšetřovatelů Václav Hladík. Natankování a zapálená cigareta tak mohly být jen souhrou náhod a neštěstí nemusely zavinit. „ Tyto případy se většinou stávají ve chvíli, kdy řidič přepíná pohon z benzinu na propan-butan. Příčinou výbuchu bývá špatný technický stav zařízení nebo chyba při montáži.“ Uvedl vyšetřovatel Hladík.

Fotografie ze zásahu:

DN 0104 1