Zpráva pro Valnou hromadu
Sboru dobrovolných hasičů v Těptíně,
okres Praha-východ,
konanou dne 15.ledna 2000

 

Vážené dámy, pánové, vážení hosté, kolegové hasiči.

          Tak jako každoročně se přibližně v tuto dobu scházíme na výroční Valné hromadě, abychom zde společně zhodnotili práci našich členů Sboru dobrovolných hasičů v Těptíně za uplynulý rok 1999.

         A tak jako každoročně i letos vzpomeneme obrovského úsilí hasičů záchranářů na celém světě, kteří mnohdy v nepředstavitelných podmínkách bojovali s živly k záchraně životů, zdraví a k ochraně majetku občanů.

Desítky záchranářů ve světě položili své životy a poškodili své zdraví při výkonu svého nelehkého zaměstnání, které je u dobrovolných hasičů nedoceněným koníčkem, které zatěžuje nejen dobrovolné hasiče samotné, ale často zasahuje do chodu jejich vlastních rodin. Mnohdy velice tragicky.

          Úkoly uložené nám minulou Valnou hromadou jsme splnili tak jako v minulosti prakticky bezezbytku. Už se každoročně opakuji, že ani v loňském roce se nám nepodařilo přistavět alespoň jednu garáž pro naše druhé, zálohové hasičské auto a že máme stále favorita s vyprošťovacím zařízením ve „studeném odchovu“ i v zimě v plechové nevytápěné garáži. Koncem roku jsme vešli do jednání o možné stavbě hasičské zbrojnice v Těptíně se zástupci Obecního úřadu v Kamenici. Rýsuje se možnost stavby nové, větší a lépe vybavené zbrojnice pro více jak dvě auta a hlavně s možností, kde se umýt a kam jít na WC. V současnosti jednáme o velikosti stavby i o jejím umístění v Těptíně. Doufáme, že nám konečně vytoužený sen moderní zbrojnice vyjde – ale nepředbíhejme! Díky pochopení Obecního úřadu a za pomoci sponzorů jsme mohli konečně nakoupit nové pneumatiky alespoň na jednu hasičskou Tatru 148 CAS 32, nalakovali jsme ji a zároveň jsme pořídili nové obleky a ochranné přilby pro část výjezdové jednotky. Byla to obrovská částka, z toho jen za helmy jsme zaplatili přibližně sto tisíc korun. Chtěli bychom ještě dokoupit přibližně dalších pět kusů přileb, ale znamenalo by to pro nás vydání dalších 50 000 Kč. Sponzoři, najdou se ještě někde … ?

Dále byl dokončen svolávací systém na naší zbrojnici a tak se opět o něco urychlí výjezdy naší jednotky k případům. Poplach – tedy spuštění sirény na naší zbrojnici je od loňska možné nejen mechanicky knoflíkem ve zbrojnici, ale sirénu můžeme rozhoukat také pomocí přenosné kapesní radiostanice. Bohužel nás dálkově nemohou stále „vyhoukat“ profíci z Říčan, což se změní po úpravě jejich operačního střediska.

          Chceme tady informovat hlavně místní občany a chataře o novém systému vyhoukávání poplachu. V minulosti jsme např. v noci houkali jen krátce a pouze jedenkrát. Podle nového předpisu i nastavení elektroniky na siréně se nám nyní hasičský poplach vyhoukává nově a to po dobu jedné minuty. V praxi to znamená, že

ve dne i v noci Vám už od loňského roku hasičská siréna houká 25 vteřin, po kterých následuje desetivteřinová pauza a opět se houká 25 vteřin. Je to bohužel celorepublikový předpis a my jej nezměníme. Prosíme Vás proto o pochopení, ale věřte, že ani my například v noci a v zimě při zvuku této sirény nemáme přílišnou radost a často bychom rádi zůstali v postelích … Na druhou stranu si zase uvědomujeme, že od nás kdosi v tísni naši pomoc očekává a my mu jedeme na pomoc …

          Jsme velice rádi, že nejen naše loňská zdrcující kritika nesmyslného placení povinného ručení za hasičská auta dobrovolných hasičů se neminula svým účinkem a vláda s ministerstvem financí rozhodli jinak. Za hasičská auta a za jejich přívěsy se od letošního roku nebude platit. Podmínkou je, aby tato vozidla byla zařazena do integrovaného záchranného systému. Po velkém boji hasičů v tomto případě nezvítězila ani tak pravda nad lží, jako zvítězila logika nad něčí blbostí…

          Naše hasičská vozidla prošla po různých peripetiích technickými prohlídkami, které jsou zatím rovněž dvakrát do roka a pevně doufáme, že i tento předpis bude alespoň pro dobrovolné hasiče upraven na delší interval technických kontrol, protože je stále ještě mnoho sborů, které najezdí více kilometrů na tyto prohlídky než k vlastním případům požárů.

          Na podzim jsme se rozhodli k téměř šílené věci – že si sami nastříkáme jednu hasičskou Tatru 148 CAS 32. Důvodem k této akci bylo ušetřit peníze pro náš sbor, respektive ušetřit peníze Obecnímu úřadu, který pro loňský rok pro nás uvolnil, jak už bylo jednou řečeno vyšší částku financí, bohužel na nalakování aut ve specializované lakovně to nestačilo. Na výborové schůzi byla projednána a odsouhlasena brigáda na lakování auta, ale i přesto, že poměrně velké množství členů a to nejen z výjezdové jednotky se přihlásilo, skutečnost byla doslova smutná.

Tatru odstrojovalo, smirkovalo a lakovalo jen několik našich členů a to je ostuda nejen výjezdové jednotky, ale celého našeho sboru. Dobře jsme věděli, do čeho jdeme a šlo by to zvládnout bez větších potíží při práci v osmi až deseti lidech po čtyři víkendy. Deset brigádníků se ale nesešlo ani jedenkráte a tak tíha zodpovědnosti ležela na těch několika, nebojím se říci, „blbcích“, kteří dolakování tatry dotáhli do vítězného cíle k ostudě ostatních. Byli to hlavně Jarda Zídek, Jirka Hnětkovský, Láďa Červený, Mirek Čížkovský, Franta Koprolín, Tomáš Baxa, Zdeněk Boukal a Jirka Navrátil, ale kdo nás nesmírně potěšil byl mladý, resp. nejmladší člen Zdeněk Ježdík, který byl snad na každé brigádě na tatře. Je škoda, že zájem o nové nalakování tatry nebyl u členů výjezdové jednotky takový, jaký jsme čekali.

          Obrovský kus práce odvedla skupina našich členů při opravě naší klubovny, do které nám začalo silně zatékat a hrozilo zničení dvou stavebních buněk, ze kterých je naše klubovna postavena. Protože nemáme dostatek financí a veškeré stavební práce na klubovně si provádíme sami z vlastních prostředků ( od Obecní úřadu jsme nepožadovali ani korunu !!! ), hledali jsme, kde sehnat materiál na stavbu přístřešku nad klubovnou. Náš starosta Jirka Hnětkovský spolu s Tondou Bartákem „vyčuchali“ kdesi v Praze stavbu, která se rušila. A tak jsme za pár stovek korun dostali krovy a další stavební materiál, který se však musel v Praze rozebrat a odvézt od Těptína. Akce probíhala v lednu a únoru za nepříjemných mrazů a navíc přitom došlo k několika nepříjemným úrazům jako např. hřebík vražený hluboko do ruky atd. V průběhu práce na střeše se udělalo náhle nevolno i Jirkovi Bicanovi, který musel být převezen z této bourací akce do nemocnice a tam nakonec pobyl i několik dnů s podezřením na infarkt, což se nakonec naštěstí nepotvrdilo. Podpěrné sloupy jsme zase velice levně dostali od Telecomu s pomocí Jirky Malíka.

Zjara byla postavena nad buňkami konstrukce a na ní pak byl položen vlnitý eternit. I ten jsme získali na půlku střechy prakticky zdarma, když nám ho věnoval sponzor pan Luboš Obr a my mu zato zase zajistili sběr železného šrotu v Těptíně. S dodávkou eternitu na druhou část střechy nám zase ochotně pomohli naši kamarádi-myslivci Vašek Hlaváček a Martin Tůma. Sehnali nám nový, nepoužitý, ale levnější eternit, k jehož odvozu jsme zase použili ( abychom ušetřili ) nákladní avii jiného našeho kamaráda Franty Kosíka. Práce se zavětrováním „půdního“ prostoru byly časově i manuálně velice náročné a trvaly prakticky až do podzimu. Zde nám opět vyšli vtříc naši lesáci, od kterých jsme odkoupili kulatiny z průřezů a Karel Horyna je s Jirkou Lhotským rozřezali na půlky. Prakticky celoroční práce na opravě klubovny byly nakonec zdárně dokončeny a tak nám ani dalším generacím hasičů už nebude kapat na hlavu. Uvedeme alespoň několik dalších brigádníků, kteří se na opravě podíleli. Byli to Jirka Hnětkovský, Jarda Zídek, Jirka a Luboš Lhotských, Milan a Franta Vokněrovi, Jarda Daněk, Petr Kollár, Zdeněk Janecký, Olda Krumphanzl, Zdeněk Boukal, Tonda Barták, Jirka Navrátil a řada dalších.

          Opět jsme uskutečnili v Těptíně „oslavný“ prvomájový průvod a už se těšíme a zveme všechny i na ten letošní. Zjara postavili hasiči krásnou, vysokou májku a asistovali jsme při pálení čarodějnic.

          Členové našeho výboru se pravidelně a někteří i nepravidelně scházeli na schůzích, ale činnost našeho omlazeného týmu našich hasičů se oproti loňsku nijak pronikavě nezlepšila. Snad letošní rok přinese větší chuť a píli do našich řad. Vypadá to, že naše zprávy jsou snad až moc pesimistické. Činnost sboru je dobrá, výjezdy jednotky jsou ve vynikajících časech a klobouk dolů před těmi, kteří při poplachu tak rychle vyjíždějí. Vzpomínám však na doby, kdy se při zahoukání ani někteří nedostali dovozu, tolik se seběhlo lidí. Dnes už to tak není, ale situace není lepší ani v jiných sborech na okrese či v republice. Přesto je naše jednotka považována za jednu z lepších v akceschopnosti a o tom bych neměl mluvit já, ale zástupce Hasičského záchranného sboru z Říčan, který jak pevně doufám v závěrečné diskusi nám o našem sboru něco řekne. I přes kritiku, kterou jsem před chvílí tady přednesl, věříme, že to bude spíše lepší hodnocení naší jednotky, ale o tom opravdu až v závěrečné diskuzi.

          V loňském roce jsme pro obecní úřad odpracovali neuvěřitelné množství brigádnických hodin, které nemá v historii sboru snad ani obdobu. Po řadu dní jsme proplachovali ucpané kanály převážně v obci Ládví. Potrubí bylo často zborcené nebo zarostlé kořeny stromů a proplach tím byl velice stížen. Z vlastních prostředků jsme si dokonce pro ulehčení práce zakoupili tzv. krtka, který se zapojuje na konec hadice a s jehož pomocí jde práce alespoň o trochu snadněji. Proplachovalo se ale i ve Štiříně, Struhařově a na řadě dalších míst. A když nebylo potřeba propláchnout potrubí, bylo potřeba za velkého sucha zase zalévat stromy v Kamenici a okolí. A když bylo zalito, bylo zase potřeba uklidit znečištěnou vozovku a chodníky po některých firmách, provádějících zemní práce. Věřte, že často jsme prováděli tyto práce až do tmy, kdy jsme se vraceli na základnu kolem 22.hodiny. Byly to stovky a stovky hodin dřiny, za kterou by obec jiným službám musela platit ne desetitisíce, ale mnohem, mnohem více. Přesto jsme se vždy snažili vedení obecního úřadu vyjít vstříc a vyhovět. Na druhou stranu budeme rádi, když na nás Obecní úřad bude pamatovat v rozpočtu částkou, která bude mít hodně nul. Čím více, tím lépe. A my už předem obecnímu úřadu děkujeme.

          Poměrně slušná byla naše účast na školení velitelů, velitelů družstev, strojníků, lezců a preventářů. V oblasti prevence se v poslední době angažuje náš člen výboru Zdeněk Boukal, když dlouholetý a okrskový preventář Béda Vitásek začal ignorovat naše výborové a okrskové schůze, i když víme, že uvolnit se na celodenní školení při práci v trafice není jednoduché. Snad se i toto zlepší.

          Děti pod vedením paní Heleny Sekyrové uskutečnily také několik akcí a schůzek. Pod jejím vedením se připravovaly na okrskovou soutěž v Kostelci, kde získali druhé místo. Jirka a Helena Sekyrovi na podzim úspěšně absolvovali dvoudenní školení vedoucích mládeže.

          Naše členská základna čítá k 1.1.2000 celkem 169 členů, z toho 119 mužů a 31 žen. Dětí máme 19.

          Za uplynulý rok jsme uskutečnili 87 výjezdů, o kterých si povíme ve druhé části naší čtené zprávy.

          Uskutečnili jsme několik besed s občany i dětmi. Škola v Kamenci se zúčastnila soutěže „ Požární ochrana očima dětí „ a opět několik z nich se umístilo mezi prvními v okresní soutěži. Ty byly pozvány ke slavnostnímu předání cen a diplomů na hasičskou stanici do Říčan, kam jsme je odvezli spolu s jednou z učitelek naší hasičskou ifou. Děti si se zájmem prohlédly celou hasičskou stanici včetně všech tamních hasičských vozidel. Zasvěceným průvodcem jim byl velitel stanice pan Miloslav Šmíd. Členové výjezdové jednotky pak dětem předvedli slaňování a záchranu osoby z výšky na cvičné věži a na závěr si děti mohly prohlédnout hasičskou stanici pěkně z výšky, když všichni zájemci byli vyzvednuti hasičskou motorovou plošinou do výšky. Předání cen pak proběhlo za asistence ředitele Hasičského záchranného sboru Prahy – východ pana podplukovníka Jana Vrzala a člena výkonného výboru Okresního sdružení hasičů Prahy – východ pana Františka Pokorného. Předání ocenění bylo důstojným vyvrcholením práce dětí z kamenické školy a naše těptínské děti měly ještě jeden nezapomenutelný zážitek z říčanského útvaru. Těsně před naším odjezdem viděly děti opravdový ostrý výjezd ke skutečnému případu. Ještě chci podotknout, že mimo dětí, které vyhrály některé z cen v soutěži „Požární ochrana očima dětí“ se výletu do Říčan zúčastnili i další malí zájemci z Těptína a to v rámci Dne dětí.

          Tradičně velmi dobrá je spolupráce s Obecním úřadem. Doufáme, že pro letošní rok bude pro naši činnost počítáno alespoň se stejnou částkou, kterou jsme dostali vloni. Přestože byla tato částka jak už bylo řečeno zvýšena, tak i přesto jsme se museli obracet na sponzory a mnoho desítek tisíc korun od nich putovalo na nákup a obnovu naší techniky. Vážíme si dotace Obecního úřadu, ale stále se bez sponzorů neobejdeme. Proto si darů od nich velice považujeme. Dovolte, abych alespoň některé ty stálé sponzory vyjmenoval a zároveň je poprosil, aby ve svém dobročinném úsilí nepolevovali. Jsou to tradičně: Strojmetal Kamenice a.s., JUDr.Honzík, Víťa Venclík, Luboš Obr, pan van Gillern….... a celá řada dalším. Poděkovat se sluší i řadě místních obyvatel, kteří zde trvale žijí nebo se přistěhovali jen nedávno. Darované částky jsou věnovány na činnost sboru, jiní sponzoři každoročně přispívají drobnými dary do okrskové soutěže. Materiální dary dostáváme např. od firem Happy End, Modré hvězdy života, resp. Asociace samaritánů ČR.

O naší činnosti i o sponzorech se nikdy nezapomínáme zmiňovat v tisku, rozhlase i v televizi i při besedách s občany při nejrůznějších ukázkových akcích naší techniky.

          Poslední prosba ke starým sponzorům našeho těptínského sboru. Částku, kterou věnujete hasičům lze odepsat ze základu daně a my Vám všem samozřejmě dáme potvrzení na přijaté peníze. I díky Vám, naši sponzoři, je naše výjezdová jednotka poměrně slušně vybavena a připravena k nejrůznějším zásahům. Chceme např. dokoupit pro naše lezce výstroj pro záchranné akce ve výškách či hloubkách. Půjde opět o několik desítek tisíc korun, které asi pro nedostatek financí nebudeme moci čerpat od Obecního úřadu a tak opět spoléháme jen na Vás. Chceme však být s předstihem připraveni  i na tuto extrémní činnost, což se nám v minulosti pokaždé vyplatilo a my byli na budoucí akce dobře secvičeni a připraveni.

          Hasičské zábavy už tradičně dobře a s přehledem zajišťoval k všeobecné spokojenosti náš kulturní referent Viktor Řehák.

Jirka Sekyra zase perfektně „masíroval“ sponzory z dáli i z našeho okolí a podařilo se mu sehnat finance na nákup dalších potřebných věcí pro práci hasičů v terénu. Tradičně vzorně pracuje i naše jednatelka a hospodářka Soňa Čížkovská.

Okrskový výbor se také pravidelně scházel po celý rok a tak bylo zajištěno předávání důležitých informací pro okolní sbory od okresu a ze sdružení. Okrskový výbor se scházel za účasti zástupců ze Sulic, Nechánic, Štiřína, Kostelce, Ládví a Těptína i díky zástupcům jmenovaných sborů. Činnost okrsku je na okrese stále velice dobře hodnocena a na tom má zásluhu též „šéf“ okrsku pan František Lacek, který z každé schůze zasílá na okres přesné informace z jednání včetně kladných i kritických připomínek vůči nadřízeným orgánům okresu či sdružení. Jiří Navrátil se zase pravidelně zúčastňoval schůzí výkonného výboru Okresního sdružení hasičů Praha – východ.

Řada našich členů darovala krev, byl organizován sběr šrotu atd. atd.

Řada věcí se povedla, některé ne. Už více jak dva roky čekáme na částku více jak sto tisíc korun od firmy RMS, které nám dluží majitel pan František Osička. I přes opakované urgence a jeho sliby, že peníze vrátí, k tomu stále nedošlo. Přitom tuto částku náš sbor citelně postrádá a věříme, že Obecní úřad s pomocí právníka peníze vysoudí a my je konečně dostaneme.

         Nadále trvá dobrá spolupráce s profíky z Říčan a doufáme, že to je k oboustranné spokojenosti. V loňském roce nebyl případ, kdy bychom na vyžádání operačního střediska Hasičského záchranného sboru Říčany nevyjeli k případu. Doufáme, že brzy bude upraven v Říčanech i řídící pult, kterým bude možné vyhoukat poplach v Těptíně na dálku. Zatím chodí žádosti o náš výjezd telefonicky nebo prostřednictvím vysílačky.

         Snížený počet našich zásahů u dopravních nehod má „na svědomí „ jednotka hasičů z Ládví, kteří vyjíždějí k nejrůznějším případům v místě i do velmi vzdáleného okolí bez souhlasu či výzvy hasičů z Říčan. Hasiči z Ládví jsou zařazeni do kategorie JPO V. a podle této katevští budou tak jako doposud vyjíždět podle svého uvážení, bude se stávat častěji to , k čemu už v minulosti došlo. Např. bude docházet k tomu, že k hořícímu stromu u školy v Kamenici vyjede na výzvu z Říčan jednotka z Těptína ( to je podle pravidel dobře, protože první má zasáhnout výjezdová jednotka SDH obce ), za ní podle zákona musí přijet profíci z Říčan a další červený hasičský vůz u hořícího stromu jsou hasiči z Ládví. Tři hasičská auta u doutnajícího stromu je nejen přepychem daňových poplatníků, ale lehce se pak hasiči stanou středem všeobecného posměchu veřejnosti – a nutno říci, že v tomto případě oprávněně.

         Dobrou spolupráci máme s říčanskou i pražskou záchrannou službou, včetně letecké záchranné služby. Spolupracujeme s Hasičským záchranným sborem hl.m.Prahy včetně hasičů Českých drah, dobrá spolupráce je se samaritány ASČR.

         Velice rád vyslovuji každým rokem poděkování našim řidičům zato, že nás bez nehody vozí k případům, starají se ( v různé míře ) o techniku, připravují vozidla na technické prohlídky atd.

         V létě proběhla opět okrsková soutěž hasičských družstev v Kostelci. Tam jsme si vedli se střídavými úspěchy. Muži opět po pauze získali pohár, ženy byly druhé. Běhaly dobře, ale ta voda jim nešla a nešla … Podobně dopadly i děti, i když druhé místo je stejně velice pěkné a my dobře víme, že není důležité zvítězit, ale …. Všem soutěžícím děkujeme za dobrou reprezentaci a věříme, že ani v letošní okrskové soutěži neudělají ostudu. Letos chceme okrskovou soutěží v Kostelci připomenout občanům práci hasičů, protože tento rok byl vyhlášen „Rokem hasičů“ v celé České republice. Okrsková soutěž bude daleko slavnostnější, včetně plakátů i místní výzdoby. Uděláme pro tuto akci daleko větší propagaci včetně zajímavých cen pro soutěžící, chceme vytisknout i program a rozdávat upomínkové předměty. Bez místních sponzorů to však nepůjde a doufáme, že své hasiče nenechají ve štychu. My je nakonec také ne!

          Tak jako v předešlých letech jsme odsloužili čtyři dopravně-bezpečnostní akce „Velikonoce“ a „Prázdniny“, kdy jsme po čtyři nejrušnější odpoledne v roce připraveni pomoci motoristům v tísni při příjezdu na víkend a při jejich návratu v době největšího dopravního náporu. Jsme vždy připraveni s hasičskými vozy na oddělení policie na Nové Hospodě vyjet v tísni k potřebnému motoristovi.

         Hasiči uskutečnili nebo se zúčastnili řady akcí. Byl to nejen pěší výlet na Dny piva do Velkých Popovic, ale i další vycházkové akce, např. Posázavskou stezkou atd. Téměř tři desítky hasičů z Těptína vyjely vlakem do Bechyně, kam je dovezla historická úzkokolejka ze začátku našeho století. Výlet vláčkem tak jako v minulosti vzorně připravil a zorganizoval náš kamarád a harmonikář Fanda Vokněra s manželkou. Výlet to byl náramně parádní a v jeho průběhu jsme navštívili také hasičské muzeum v Bechyni, kde jsme se zapsali do knihy návštěvníků. Počasí přálo, sluníčko hřálo. Jen jediný drobný stín zájezdu: v historickém vagóně se podávalo za jízdy občerstvení, ale pivo vzhledem ke slunečnému počasí a počtu hasičů ve vagóně vrzy došlo, což se tamnímu personálu ještě nikdy předtím nestalo…

          Naši mladí hasiči se v průběhu roku zúčastnili několika různých sportovních akcí ( fotbalový turnaj či minigolf ) a spolupodíleli se dárky pro děti na Mikulášské zábavě. Zásluhu na tom měl i Pavel Makula.

          Řada našich členů opět – tak jako v minulosti – pomohla mnohdy i daleko od Těptína lidem v tísni při nejrůznějších nehodách. Byli ovšem i tací, kteří sami havarovali a musela jim být poskytnuta odborná zdravotnická pomoc. Na vlastní, od asfaltu odřenou kůži, to vloni zažil náš motorkář, říkejme mu třeba Luboš. Stačila chvíle nepozornosti a už se smýkal po asfaltu. Jiný náš člen, říkejme mu třeba Jirka, si zase nabrousil ostří nože tak dokonale, že musel být on sám odvezen s nepříjemným zraněním ruky do nemocnice na šití.

Proto Vám všem přejeme, aby ten letošní rok 2000 byl k nám všem milosrdnější.

 V Těptíně 15.ledna 2000

 

            Jiří Hnětkovský, starosta sboru

            Jiří Navrátil, náměstek starosty