Zpráva pro Valnou hromadu Sboru dobrovolných hasičů v Těptíně,

okres Praha – východ, konanou dne 18. ledna 2003

Vážené dámy, pánové, vážení hosté, kamarádi, kolegové hasiči!

 Tak jako každoročně se scházíme přibližně v tomto období na výroční Valné hromadě, abychom zde společně zhodnotili práci našich členů Sboru dobrovolných hasičů v Těptíně  za uplynulý rok.

 Jako v minulosti začínáme událostmi ze světa hasičů. Pokaždé, a proto i letos vzpomeneme nezměrné snahy hasičů, kteří na celém světě v průběhu roku bojovali s ohněm, vodou či s útoky teroristů. Každým rokem zahyne ve světě mnoho desítek hasičů a to jak profesionálů, tak také hasičů dobrovolných.

 V loňském roce byla naše vlast postižena nevídanou povodní, která se prohnala republikou od jihu k severu a brala s sebou nemilosrdně vše, co jí stálo v cestě. Živel zpustošil více či méně deset krajů, jedenatřicet okresů a 753 obcí. Poničil 73 mostů a přes tisícovku domů. Evakuováno bylo na 220 000 osob. Bohužel, nevídaný živel mohutně poškodil i hlavní město Prahu, kde muselo být evakuováno přes 20 000  lidí. Nejvíce postiženým územím hlavního města byl Karlín, evakuace vyhnala na minimálně měsíc obyvatele dalších čtvrtí jako např. Holešovice a další.

Voda například v Karlíně vystoupila někde až do výše tří metrů a totálně zaplavila řadu divadel ( např. Semafor a Karlínské divadlo ), ale bohužel pronikla i do podzemí a totálně zatopila řadu stanic metra. Nebudeme se bavit o příčinách či vině některých osob nebo organizací. Pro nás jako hasiče bylo důležité, že jsme byli schopni okamžitě vyjet na pomoc do postižených oblastí. Jenom členové naší těptínské výjezdové jednotky čerpali v srpnových dnech na mnoha desítkách míst nejen na okrese Prahy východ, ale odjeli jsme také na několik dnů pomoci obyvatelům hlavního města Prahy. Na sklonku roku byl náš sbor dobrovolných hasičů odměněn Poděkováním Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska za pomoc při likvidaci povodní. To si naši chlapci zasloužili měrou vrchovatou. Řadu dní se čerpalo od rána do pozdních nočních hodin a naši členové si ani v jediném případě nepožádali o refundaci.

Byly však i potíže, především nepružnost při nasazování jednotek a špatná informovanost operačního střediska, kde jsme se měli hlásit s počtem lidí a technikou schopnou vyjet. Naše jednotka disciplinovaně čekala na vyzvání, kterého by se bez vlastního přičinění nedočkala. Ukázalo se, že více práce odvedly jednotky, které živelně přijížděly do postižených oblastí.

Na záchranných pracích se podílelo zhruba 23 tisíc záchranářů – z toho bylo asi dva tisíce profesionálních hasičů, možná tři tisíce vojáků, několik stovek vodních záchranářů a zbytek, asi 18 tisíc bylo dobrovolných hasičů. Přátelé osmnáct tisíc!!! Nejen já, ale snad nikdo v této republice si snad ani nemůže představit podobnou záchrannou akci bez dobrovolných hasičů. Právě v srpnu se ukázalo, že bez nás – dobráků – to prostě nejde. Byli jsme rádi, že jsme mohli pomoci. I za cenu toho, že opět několik dobrovolných hasičů utrpělo úraz a dva čeští hasiči zemřeli v důsledku extrémní námahy. Úžasně jsme se zviditelnili, ale opět se na nás zapomene v parlamentu i na ministerstvech při rozdělování techniky a peněz výjezdovým jednotkám dobrovolných sborů k podpoře jejich činnosti. Pokud nám bude dostatečně financovat naši nelehkou práci náš obecní úřad a vy sponzoři, bude to dobré. Bohužel od státu toho moc očekávat nelze. O to smutnější je skutečnost, že se to nezlepší ani po tak tragické události jako byly loňské srpnové povodně. A ještě jednu kritickou zmínku na závěr o povodních a to do vlastních řad. Hodně jsem sledoval televizní obrazovky televizí Prima, Nova i České televize. Na všech jsem viděl zástupce profesionálních hasičů, vojáků a dalších, ale ani jedenkráte jsem neviděl, aby zástupce tří set tisíc dobrovolných hasičů vstoupil před obrazovku a naši dobrovolnou činnost ohodnotil. Naštěstí to udělali jiní, ale proč to nebyl nikdo z našeho Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska?

V další části zprávy se budeme věnovat již konkrétnímu dění ve sboru. Naše členská základna čítá k 1.1.2003 celkem 146 členů, z toho je 101 mužů, 29 žen a 16 dětí. Činných členů máme 53, přispívajících 74 a tři čestné členy.

Úkoly uložené nám minulou Valnou hromadou byly v drtivé většině splněny a to hlavně díky členům výboru a výjezdové jednotky, kteří se scházeli na výborových schůzích, školeních pro výjezdovou jednotku a při brigádách, kde zdatně pomáhala i ta mladší, nastupující generace.

Výbornou účast jsme měli při školeních na motorové pily a hlavně na zdravotnickém školení, které proběhlo v průběhu března. Další školení absolvovali velitelé, jejich zástupci, strojníci, nositelé dýchací techniky a další. Proškolovali jsme také členy jednotky na práci s hydraulickým vyprošťovacím zařízením.

Samozřejmě jsme se také zúčastňovali i společenského života. Pro neochotu  personálu těptínské hospody pořádat zábavy či valné hromady hasičů, máme opět tuto Valnou hromadu zde v Kamenici a jsme tu velmi spokojeni a personálu děkujeme. Nemohli jsme uskutečnit taneční zábavy, ale tradičně jsme se zúčastnili Dnů piva ve Velkých Popovicích, pod vedením velitele Ládi Červeného jsme postavili v Těptíně opět krásnou májku a přes noc ji dobře uhlídali, asistovali jsme při pálení čarodějnic. Tři desítky hasičů vyjelo na výlet vlakem do Čerčan a odtud šli na zámek Ledeč a pak zase vlakem zpět.

Velice důležitý byl pro nás 7. červen, kdy v naši klubovně po řadě let konečně proběhla úspěšně kolaudace této stavby. Všechny potřebné doklady jsme měli už od začátku, ale nás i Obecní úřad v Kamenici brzdil roky Státní pozemkový fond. Ten měl sice ze zákona povinnost pozemek předat obci, ale nějak se jim do toho moc nechtělo. Když padla i ta poslední a námi nijak nezaviněná zábrana, mohla proběhnout k všeobecné spokojenosti všech zdárná kolaudace. Po ní si moc a moc oddechli starosta sboru Jirka Hnětkovský a náměstek starosty Jirka Navrátil. Ovšem bez pochopení zástupců obecního i stavebního úřadu i s pomocí naší kamarádky JUDr. Zorky Antonyové by to šlo daleko hůře – my jim moc a moc děkujeme.

Uspořádali jsme i několik ukázkových akcí pro děti, kterých se však se zájmem účastnili i dospěláci. Byly to ukázkové akce např. v Petříkově, v Základní škole v Kamenici, v Křížkovém Újezdci atd.

Tradiční okrskové cvičení jsme pilně připravovali, měli jsme dokonce už i vyzdobené hřiště. Mohutné deště nám poprvé v historii nedovolily soutěž uskutečnit a posunuli jsme ji na září. To však zase probíhaly práce na odstraňování povodňových škod. A proto jsme se rozhodli po vzájemné dohodě Těptína, Štiřína, Kostelce, Sulic a Nechánic soutěž zrušit a raději vyjet na pomoc postiženým. V průběhu povodní z našeho okrsku aktivně pomáhali členové z Kostelce, Nechánic a Těptína. Navíc jsme se rozhodli, že peníze a dary, které věnovali naši pravidelní sponzoři na naši soutěž, putovali na povodňové konto. Určitě to nikoho z hasičů ani sponzorů nemuselo mrzet. Dostali to ti nejpotřebnější postižení lidé. Sponzorům jsme poděkovali v místním tisku – Kamenickém zpravodaji.

Práce našeho Kamenického okrsku je stále velice ceněna starostou Okresního sdružení hasičů Prahy východ panem Janem Křížkem. Největší dík však patří všem zástupcům obcí, kteří se pravidelně na okrsku scházejí a dostávají tak okamžitě informace o dění na sdružení a na okrese. Jak již bylo před chvílí zmiňováno, jedná se o pravidelně docházející zástupce hasičů z Kostelce, Štiřína, Sulic, Nechánic a zástupců našeho sboru v Těptíně. Pravidelně perfektně vede schůzi a zasílá pozvánky i zprávy o průběhu našich schůzek vedoucí kamenického okrsku pan František Lacek.

V průběhu roku jsme skutečnili čtyři dopravně-bezpečnostní akce na pomoc motoristům v době nejsilnějšího provozu na komunikacích a to v době velikonočních svátků a na začátku a konci letních školních prázdnin. A že jsme tam službu nedrželi zbytečně si řekneme za chvíli…

Opět jsme se podíleli na podpoře a rozšíření pojistného, nejen pro Hasičskou vzájemnou pojišťovnu, ale i na podpoře nabídek povinného ručení, které sjednává Hasičská vzájemná pojišťovna spolu s Českou podnikatelskou pojišťovnou. Byli jsme docela úspěšní a byli jsme pochváleni za naši angažovanost. Povinné ručení od České podnikatelské pojišťovny je skutečně bezkonkurenčně nejlevnější a navíc ještě dostanete po uzavření smlouvy úžasný hasicí spray značky Pyrocool, kterým opravdu uhasíte v zárodku hořící vozidlo. Je to vskutku malý zázrak s velkým účinkem.

O naší práci je informována televize, rozhlas, hlavně rádio Blaník a tištěná média. Současně s tím se zmiňujeme také o našich sponzorech, bez kterých řadu potřebných věcí k záchraně osob prostě nemáme resp. nemohli bychom si je bez sponzorů zakoupit. A my jim za to moc a moc děkujeme. Jako příklad uvádíme sorbenty a chladicí média včetně speciální hasičské proudnice od firmy Happy End apod.

V loňském roce nám nebývale silně vzrostl počet zásahů nejen u už zmiňovaných povodní, ale také nečekaně u lidí, kteří v našem hasičském dosahu utrpěli nejrůznější zranění a my jsme jim poskytli předlékařskou pomoc ještě před příjezdem sanitky z Říčan. S posádkami z Říčan i Prahy západ i s dispečinkem záchranek máme velmi dobrou spolupráci, včetně letecké záchranné služby, se kterou jsme v loňském roce spolupracovali u tří těžkých případů. Lékařům, posádkám sanitek i dispečerkám a pilotům vrtulníků moc a moc děkujeme za výbornou spolupráci, která vede vždy k co nejrychlejšímu ošetření a stabilizování postiženého pacienta. Jen pro informaci – na pomoc postiženým - zdůrazňuji mimo případy požárů či ošetřování při dopravních nehodách jsme v loňském roce vyjeli v 18 případech.

Velmi dobrá je spolupráce s Obecním úřadem v Kamenici. Přesto ale začínáme už druhou desítku let, kdy stále prosíme obecní úřad o možnost přístavby hasičské zbrojnice o jednu garáž a o sociální zařízení. Stále nemůžeme mít jedno z hasičských vozidel v teplé garáži a stále čuráme u plotu. Ale abychom obecnímu úřadu nekřivdili. V loňském roce obec uvolnila z rozpočtu 300 tisíc korun na nákup vozidla rychlé technické pomoci, které nahradí už pomalu dosluhující hasičský favorit, ve kterém máme vyprošťovací soupravu. Okamžitě jsme se rozjeli po bazarech a to nejen kolem Prahy. Měli jsme několik nabídek, ale nakonec jsme si zakoupili čtyři roky starý džíp značky Land Rover. Avšak i po usmlouvané slevě auto stálo 430 000 korun a  oněch sto třicet tisíc korun jsme doplatili ze sponzorského daru Strojmetalu Kamenice.  Vnitřní úprava vozu, doplnění o nádrž s vodou a tlakové čerpadlo, včetně dalšího potřebného dovybavení a laku vyjde na dalších téměř dvě stě tisíc korun. Ale budeme mít za půl milionu úžasné vozidlo i do terénu a sněhu s pohonem na všechna čtyři kola. Máme z toho obrovskou radost a moc se těšíme, až bude náš džíp dodělán. Počítáme někdy z jara letošního roku.

Další věc, kterou jsme byli schopni realizovat díky sponzorským darům, byla přestavba jedné hasičské autocisterny Tatra 148 CAS 32. Jeho nástavba byla značně pozměněna a na vozidle vzniklo několik skříní pro převoz dýchací techniky a dalších věcí potřebných k zásahu. Repase vozu, kterou prováděla firma Požární technika KOMET Pečky vyšla zatím bez laku na 316 654,00 Kč. Na tyto velké změny a zásahy do techniky jednotky jsme šetřili velkorysé sponzorské dary od Strojmetalu Kamenice několik let a jsme moc rádi, že se to povedlo.

Velký dík proto patří generálnímu řediteli podniku Strojmetal Kamenice a.s. panu ing. Miroslavu Jelínkovi.

Na oplátku zase naše jednotka vždy na žádost podniku vyjela nejen k případným požárům, ale také k likvidaci povodní, nebo jsme denně několik týdnů v průběhu léta zajišťovali protipožární opatření při likvidaci střechy nad obrovskou halou podniku. Tam bylo veliké nebezpečí vzniku požáru při rozebírání střešních kovových nosníků, ale naštěstí vše dopadlo pro podnik i pro naše hasiče dobře a bez ohně.

A na závěr naší první části čtené zprávy o činnosti našeho sboru za uplynulý rok 2002 je třeba poděkovat. A proto:

-         děkujeme všem, kteří se nadále i přes těžkosti a potíže aktivně podílejí na pokračování tradic hasičstva v našem sboru

-         děkujeme členům výjezdové jednotky, řidičům-strojníkům za to, že nás vozí dnem i nocí i za nepříznivých podmínek bez nehody k požárům či k dopravním nehodám, děkujeme jim za brigády i údržbu vozidel nebo požární výstroje a výzbroje

-         děkujeme všem, ale skutečně všem sponzorům – omlouváme se, že nebudeme všechny vyjmenovávat s výjimkou již zmiňovaných firem jako Strojmetal Kamenice, firma Happy End z Prahy a Neratovic, firem van Gillern, rodiny Korejzovy z Kamenice a dalších, bez nichž bychom nikdy nemohli zakoupit moderní hasičské prostředky a další techniku

-         děkujeme za dobrou spolupráci Obecnímu úřadu a staronovému starostovi obce Kamenice panu Tomáši Kláskovi, díky patří za dobrou spolupráci také Hasičskému záchrannému sboru Říčany, Okresnímu sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska z Prahy východ, díky také záchranářům z vrtulníků, říčanské záchrance i Asociaci samaritánů České republiky z Prahy západ, hasičům Českých drah a všem dalším organizacím, se kterými v průběhu roku při nejrůznějších událostech přijdeme do styku a jsou nám nápomocni

-         děkujeme za zajišťování a opravu radiostanic panu Martinu Lomovi z Prahy

-         děkujeme našim členům, kteří jako už dříve několikrát darovali krev a na závěr tradičně děkujeme našim maminkám, manželkám i milenkám za to, že nám umožňují uskutečňovat tak náročného koníčka.

 

Jiří Hnětkovský                                                    Jiří Navrátil

starosta SDH Těptín                                         náměstek SDH Těptín