Hasičsko-záchranářské cvičení Přestavlky 2014 - 11.10.2014

Datum:

Sobota, 11. Říjen 2014 - 12:00Neděle, 12. Říjen 2014 - 5:00

V sobotu 11.10.2014 vybraní členové jednotky sboru dobrovolných hasičů v Těptíně vyrazili s technikou CAS K 25 LIAZ 101 a RZA Land Rover Defender na hasičsko-záchranářské cvičení pořádané SDH Přestavlky u Čerčan. Toto cvičení má několikaletou tradici a patří k jednomu z náročnějších, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Jeho zajímavost spočívá i v tom, že zásahy na jednotlivých stanovištích probíhají ve večerních a nočních hodinách. Samotnému cvičení předchází několikahodinové školení, kde se členové šestnácti zúčastněných sborů ve družstvech 5+1 naučili základní neodkladnou resucitaci, vyprošťování osob, metodu START, což je metoda třídění zraněných například  u hromadných dopravních nehod, a radiokomunikaci. Po školení a krátké přestávce na občerstvení vyrazili všechny posádky na jednotlivé stanoviště. Letošní rok jich bylo deset, z nichž dvě stanoviště jsou zaměřeny na vzájemnou spolupráci více jednotek a  i dalších složek integrovaného záchranného systému. Jednalo se o hromadnou dopravní nehodu dvou mikrobusů a jednoho osobního automobilu (kde byla použita metoda START) a velký požár budovy kravína. U těchto dvou zásahů bylo třeba součinnosti 4 jednotek SDH a u dopravní nehody i záchranné služby. Protože se organizátoři snaží o navození velmi reálných situací, tak  u dopravní nehody  zapotřebí i značné psychické odolnosti, protože figuranti jsou velmi přesvědčivý herci (agresivita, hysterie, bolest při zranění) a jejich zranění jsou opravdu přesvědčivě namaskované. Dalších osm stanovišť je již menšího rozsahu a účastní se vždy jenom jedna jednotka. V letošním ročníku na soutěžící čekaly následující úkoly: ošetření vybraného zranění, vyhledávání osob ve spolupráci s kynology, nález nebezpečné látky, vyhledání požáru (požár kontejneru), polygon, malý požár budovy, požár porostu (požární útok), a dopravní nehoda. Na všech stanovištích jsou přítomni rozhodčí, kteří kontrolují správné postupy a udělují případné trestné body. Na závěr jsoásu všechny trestné body sečteny a je vyhodnocena soutěž, což už probíhá v ranní hodinách druhého dne. Letošní ročník byl pro naši jednotku velmi úspěšný. Ačkoliv se tohoto cvičení zúčastnila poprvé, tak JSDHO Kamenice-Těptín obsadila krásné druhé místo ze šestnácti zúčastněných sborů a zhodnotila tím dlouhé roky tvrdé hasičské práce.

Fotografie z akce: http://www.hasiciteptin.cz/galerie/